Sen o Bollywood – sposób zarobkowania kobiet z Zachodu w Indiach


"Chodź ze mną, kobieto o czułym spojrzeniu, nie opieraj mi się więcej! Smakujmy razem rozkosze życia! Po co ten ból? To chyba rzecz naturalna przyłączyć się do zwycięstwa? To ja jestem zwycięzcą! Po cóż te wahania? Lecz Sita nie widziała go, nie słyszała, jęczała pod ciężarem nieszczęścia, którym los ją przytłoczył".

Ramajana w: F. Comte, Najsłynniejsze święte księgi świata, Łódź 1994, s.102


Trasa: Mumbai – Indor – Nashik – Surat


Bollywood, wesela, przyjęcia, kluby – Indie oferują kobietom cały wachlarz możliwość zarobienia szybkich pieniędzy. Jest jednak jeden warunek – biały odcień skóry.

Cechy charakterystyczne cywilizacji indyjskiej są związane nie tyle z samym istnieniem równowagi ekonomicznej, ile z wysiłkiem społeczeństw, by te równowagę utrzymać. Społeczeństwa w Indiach formowały się w różnych środowiskach, podlegały różnym bodźcom zewnętrznym i wytworzyły różne kultury. W długim procesie dyfuzja pewnych treści i wartości pozwoliła na postanie na niesamowitej i zróżnicowanej cywilizacji indyjskiej.
Stosunek społeczeństwa indyjskiego do kobiety bynajmniej nie należy do jednoznacznych. Od stuleci kształtowały się dwa, opozycyjne modele traktowania przedstawicielek płci żeńskiej. Była ona zarazem boginią i służącą, świętą i ladacznicą. Co zaś można powiedzieć o kobietach z Zachodu, które udają się właśnie do Indii w celach zarobkowych?